Orientika.com - The Music of Orient!
Ud
Video
Aşık Veysel
Arif Sag
Mısırlı Ahmet

casino maxi
English Türkçe

Ud


Vengi Ud
Ud
Ud ön kısım

Ud kelimesinin aslı Arapça'dan: "sarısabır veya ödağacı" anlamındaki "el-oud'dan gelir.

11-13. yüzyıllar arasındaki Haçlı seferleri sırasında tanıyıp Avrupa'ya götürdükleri bu saza, luth (Fr.), lute (İng.), Laute (Alm.), liuto (İtal.), Alaud (İsp.), Luit (Dat.) gibi hep L ile başlayan isimler vermişlerdir. Hatta 'saz yapıcılığı' anlamında bizde de kullanılan 'lütye' kelimesi de yine luth'den yapılmadır (aslı luthier).

Ud'un yapımı 5 elemandan oluşur: Tekne (gövde), göğüs (kapak), sap, burguluk ve teller.

Ud tellerinin dört türlü akort şekli vardır ki şunlardır:

1). Geleneksel 5 telli Ud'da (inceden kalına); sol-re-la-mi-re;

2). Çağdaş 6 telli Ud'da (aynı sırayla): sol-re-la-mi-re-la (Targan bu kalın La'yı çalacağı parçaya göre bazen kalın Sol olarak da kullanmıştır);

3). Bacanos'un yaptığı değişiklik; sol-re-la-mi-si-fa diyez; 4) Cinuçen Tanrıkorur'un akort sisteminde sol-re-la-mi-si-en kalın mi. It also plays an important role in north African countries, such as Morocco, Tunisia, Algeria, Egypt, and Sudan.

Ud bütün Türk Mûsikisi çalgıları gibi tamamen el işçiliği ile yapılmaktadır. Bu nedenle yukarıda bahsedilen şeklinin aksine çok meşakkatli, uzun zaman isteyen ve gerçekte çok önemli bir sanat dalıdır.

Günümüze kadar esasen usta-çırak yada baba-oğul usulu ile imal edilmiştir.Her ustanın ayrı bir tarzı ve imal şekli vardır. Bu nedenle Ud'lar imal edenin ismiyle anılır ve isim yapar.

Dünyanın birçok yerinde özellikle Arap ülkeleri ve Amerika'da Ud imal edenler bilinmektedir. Ancak şu bir tartışılmaz gerçektir ki Türkiye'de imal edilen Ud'lar geçmiş tarih itibari ile birer şaheserdirler. Bu yapımcılardan Manol Usta (1845-1915) , İlya Usta (1870-1930) ve Onnik Usta'ların imal ettiği Ud'lar bugün için çok değer taşımaktadırlar.

Şimdi Ud Sipariş Etmek İçin Tıklayın!

Udlarımız

Pelesenk
Vengi
Vengi-Ceviz
Paduk
Paduk-Maun
Paduk-Ceviz
Maun-Ceviz
Ovenkol-Ceviz
Maun
Ceviz
Zenne

bets10

Copyright © 2006 - 2021 Orientika.com - İletişim